Weyburn Comprehensive School held its annual Activities Awards on Tuesday night. 

Trophies and medals were presented for each extra-curricular activity, including yearbook, music, and sports.

For major awards, Top Male Athlete went to Ben Manning, and Top Female Athlete was presented to Denae King. Ben Manning also received the Bethel Award award, and the RC Smith award. The Performing Arts Award was given to Braelee Wade.            

BEn

ne

k

                
For Junior Cross Country, the MVP was Jyllian Payak, and the Coaches Award went to Keaton Walter.
                
For Senior Cross country, the MVP was Emma Zieglgansberger, and the Coaches Award went to   Gavin Tessier.
                
For Senior Boys Soccer, the MVP was Carter Houghton, and the Coaches Award went to Sidney Sidloski.
                
For Senior Girls Soccer, the MVP was Eva Severson, and the Coaches Award went to Bethany Honig.
                
For Junior Varsity, the MVP was Owen Istace, and the Coaches Award went to Isaiah Sanderson.
                
For Senior Football, the MVP was Evan Barsness, and the Coaches Award went to Ben Manning.
                
For Junior Golf, the MVP was Cole Godlonton, and the Coaches Award went to Eli Hansen.
                
For Senior Golf, the MVP was Darien Herlick, and the Coaches Award went to Wyatt Godlonton.
                
For Junior Girls Volleyball (Fleck), the MVP was Addison Greve, and the Coaches Award went to Hadley Gerle.
                
For Junior Girls Volleyball (JD), the MVP was Mizzi Macute, and the Coaches Award went to Drey Burgos.
                
For Intermediate Girls Volleyball, the MVP was Bree Hagen, and the Coaches Award went to Bryanna Yeik.
                
For Senior Girls Volleyball, the MVP was Jamie Labbie, and the Coaches Award went to Ella Morken.
                
For Junior Boys Volleyball, the MVP was Cole Godlonton, and the Coaches Award went to Nixon Stein.
                
For Intermediate Boys Volleyball, the MVP was Thomas Olson, and the Coaches Award went to Ryder Zackrisson.
                
For Senior Boys Volleyball, the MVP was Mitchell Cherpin, and the Coaches Award went to Aiden Field.
                
For Boys Curling,  the MVP was Karter Haupstein, and the Coaches Award went to Caden Shurko.
                
For Junior Girls Basketball, the MVP was Zoe Kerr, and the Coaches Award went to Natalie Morrisette.
                
For Intermediate Girls Basketball, the MVP was Mya Sanderson, and the Coaches Award went to Callie Dammann.
                
For Senior Girls Basketball, the MVP was Skyler Kreger, and the Coaches Award went to Bethany Honig.
                
For Junior Boys Basketball, the MVP was Aiden Mohan, and the Coaches Award went to Alex Kachan.
                
For Junior Boys Basketball (freshmen), the MVP was Justin Duran, and the Coaches Award went to Calder White.
                
For Intermediate Boys Basketball, the MVP was Thomas Olson, and the Coaches Award went to Conner Kerr.
                
For Senior Boys Basketball, the MVP was Tensei Iida, and the Coaches Award went to Sutter Balog.
                
For Junior Badminton, the MVP was Anna Tronson, and the Coaches Award went to Braxton Stinson.
                
For Senior Badminton, the MVP was Ben Manning, and the Coaches Award went to Brayden Wegner
                
For Junior Track, the MVP was Meaghan Weger, and the Coaches Awards went to  Zoe Kerr and Markus Paquet.

For Senior Track, the MVP was Jamie Labbie, and the Coaches Awards went to Denae King and Noah Kopec.
                
The Senior SRC "Heart of the SRC" Plaque and Medal was presented to Gracyn Knipfel and the Advisors award went to Chanel Lanz.
                        
The Senior Gavels "2021/2022 SRC Co-Chair" Gavels were presented to Chanel Lanz and Nicole Hagen.
                
The Junior Musical/Drama MVP was Calla Hrynewich, and the advisors medal went to Meisha and Mataya Bowerin.
                
The Senior Musical (Andrea Eckel) MVP was Owen Burdan, and the advisors medal went to Liam Evans.
                
The Junior Choral MVP was Britany Barber, and the advisors medal went to Kailyn Mcfadden.
                
The Jazz Band MVP was Kamryn Neisner, and the advisors medal went to Sidney Sidloski.
                
The RISE Choir MVP was Owen Burdan, and the advisors medal went to Tracy Zagada.